Newsy

06.04.2018

wieczór autorski

wieczór autorski

HIDE_2_plakat Biblioteka pod Skrzydłami

 

09.03.2018

Poniżej jest link do wydarzenia: wieczór autorski w Piasecznie 23.03.2018 g.18.00www.biblioteka-piaseczno.pl/wordpress/spotkanie-z-pisarka-gloria-hide/

biblioteka w Piasecznie spotkanie 23.03.18 plakat

Najnowsza recenzja książki „Usypiając Ojca”

Zachęcamy do przeczytania recenzji książki autorstwa pani Katarzyny Bortnowskiej.

Debiutancka książka Glorii Hide (to pseudonim literacki polskiej pisarki) jest niezwykle intymną opowieścią o rodzinie obciążonej chorobą Alzheimera. Historia utkana z okruchów wspomnień samej Autorki porusza i urzeka. Na poziomie formalnym tworzy niejednolity zbiór obrazów, charakteryzujących się dużym ładunkiem emocjonalnym, realizowanym jednak nie w sferze leksyki – gdyż język pozostaje enigmatyczny i zobiektywizowany – a na poziomie znaczeń. To powoduje, że książka, którą – mimo trudnej tematyki – czyta się lekko, porusza w czytelniku głębokie struny refleksji. Narracja fragmentami przybiera formę prozy poetyckiej. Znowu jednak nie przesądza o tym wolny od tropów stylistycznych język, a poziom metaforyki. Nie ma tu ani jednego zbędnego słowa, ani jednego zbędnego obrazu. Nie ma także zdania, które by było nużące. Pod względem formalnym książka jest dziełem wyjątkowym.

Za przemyślaną strukturą kryje się ważna i osobista treść. Pozornie bowiem książka stanowi opartą na wątkach autobiograficznych opowieść o rozwoju choroby Alzheimera u ojca głównej bohaterki. To jednak jest tylko fasada. W istocie bowiem jest to historia chorej rodziny, historia bólu, dylematów moralnych, zmęczenia, walki, nadziei i beznadziei. Początkowe objawy demencji zaobserwowane u ojca, prowadzą do gorzkiej refleksji: „Od tego czasu ojciec niepostrzeżenie wpełzł w dorosłe już życie Uli; jak nowotwór: z własnej tkanki, a niebezpieczny, niezłośliwy z pozoru, ale jednak rozprzestrzeniający się”[24]. Te słowa – choć mogą się wydać brutalne – doskonale ilustrują to, co Autorka stara się przekazać w całej książce. Przede wszystkim degrengoladę osoby chorej: czytelnik obserwuje, jak z dyrektora w ważnym ministerstwie ojciec głównej bohaterki staje się niemal rośliną, jak próbuje walczyć z objawami i jak powoli zaczyna mu brakować oręża. Pokazuje także powolną destrukcję rzeczywistości rodziny chorego, przechodzącej od negacji, poprzez nadzieję, do smutnego i wypełnionego nadludzkim wysiłkiem godzenia się z zanikiem osobowości ojca. Te rozważania uzupełnione są ważkimi elementami codzienności, znanymi tylko członkom rodziny chorego, takimi jak moralne aspekty decyzji o formie opieki czy walce ze wstydem wywoływanym przez zachowania osoby chorej bądź reakcje otoczenia, swoisty ostracyzm, który spotyka całą rodzinę. Na tym jednak nie zamyka się krąg tematów poruszanych w książce. Jest ona bowiem także opowieścią o tęskniącej za ojcem córce, która żyje ze świadomością, że jej tęsknota nie zostanie ukojona. O córce, która wbrew kiepskim wzorom, próbuje stworzyć własną – normalną i szczęśliwą rodzinę. I w końcu o kobiecie, która wie, że czasem wybór własnego szczęścia wymaga nie tylko odwagi, lecz także bezduszności.

Jest to piękna i mądra książka, która wzrusza i zmienia coś w człowieku. Przybliża do zrozumienia ludzkiej tragedii. Warto po tę książkę sięgnąć samemu i polecić ją innym.

POEZJA

Ostatnim odkryciem naszej agencji jest poetka, Magdalena Borys. Wywiad z nią można obejrzeć pod linkiem na Youtubie: WeKMvfLPFz0.

ZAPROSZENIE

logo Przystanek Alzheimer

26 października (czwartek) godz. 17:30 w księgarni-kawiarni Tarabuk w Teatrze Lalka odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Kolory życia”.

Gościem będzie pani Gloria Hide, autorka powieści opartej na faktach „Usypiając ojca” (prawdziwa historia ojca chorego na Alzheimera i jego córki).

Historia ta osadzona jest w polskich realiach lat 90 i przez sam już ten fakt przypomina horror.
Jeśli przyjdziesz, spotkasz się z Glorią, osobą, która nie dała się złamać systemowi i bezradności. Miała 30 lat jak zaczęła orientować się, że jej ojciec ma kłopoty z pamięcią i orientacją. Teraz opowiada nie tylko swoje doświadczenia, lecz także proponuje wiele ciekawych rozwiązań bezpośrednich i systemowych, które mogą mieć wpływ na zmianę miejsca Chorego w społeczeństwie, sytuacji opiekunów a także na zapoczątkowanie nowego postrzegania tej choroby. Autorka ma nieprzeciętną osobowość, która sprawia, że słucha się jej z wielką ciekawością.

Dlaczego powinieneś przyjść?
Wyobraź sobie, że Ty kiedyś zachorujesz; nie jest to niemożliwe.
Chciałbyś być traktowany godnie i z szacunkiem? Czy przedmiotowo, bo tak jest opiekunowi wygodniej?
Czy chciałbyś zostać ubezwłasnowolniony, czy może, by Twoje intencje były właściwie odczytane?
Czy chciałbyś leżeć godzinami w łóżku w zasikanym pampersie, czy wolałbyś, by aktywizowano Cię do wstawania?
Czy chciałbyś widzieć dookoła same obce twarze, czy ukochane, choć już nierozpoznawalne?
______________________________________________________________

Kolory życia to cykl spotkań dotyczący książek o różnych aspektach tak
zwanej niepełnosprawności. Postrzegamy ją często jak ograniczenia.
Okazuje się jednak, że otwiera nam ona wiele horyzontów. Drzwi do innych wrażliwości. Znacznie intensywniejszego doznawania rzeczywistości. Głębszego i pełniejszego doświadczenia świata, niż my „pełnosprawni” możemy sobie wyobrazić, na nade wszystko doświadczyć.

Na spotkanie zapraszają: Tarabuk, Koloroskop, Agencja Literacka Furia oraz Przystanek Alzheimer (Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”).

Spotkanie poprowadzi koloroterapeutka i liderka „Przystanku Alzheimer” – dr  Małgorzata Musioł

wstęp wolny
książka w cenie promocyjnej

Księgarnia-kawiarnia Tarabuk

logo tarabukTarabuk w Teatrze Lalka
Plac Defilad 1
Warszawa Śródmieście
(blisko stacji metra Świętokrzyska)
tarabuk@tarabuk.pl
tel. 500 167 368

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorką „Usypiając ojca” w KSIĄŻKOWYM ZAKĄTKU (wrzesień2016)

file:///C:/Users/Ja/Downloads/WRZESIE%C5%83%202016,%20KSI%C4%84%C5%BBKOWY%20ZAK%C4%84TEK%20(1).pdf

Recenzje: 

http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2017/01/dziurawa-pamiec-usypiajac-ojca.html

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4138083/usypiajac-ojca

http://www.matkapuchatka.pl/2017/01/kiedy-znika-czowiek-usypiajac-ojca.html

http://ksiazka-od-kuchni.blogspot.com/2016/11/usypiajac-ojca-gloria-hide.html

######################################################################

 Gdzie można kupić książkę? Tutaj:

http://ksiegarnia.iknt.pl/usypiajac-ojca.html  i w wielu innych księgarniach internetowych. Można ją także zamówić bezpośrednio u nas, pisząc na adres mailowy: literacka.furia@studiofuria.com.pl i poprosić o imienną dedykację:)!

NEWS !

Postanowiłyśmy miejsce na stronie BLOG oddać w ręce naszej pierwszej autorki. Skoro nie jest towarzyska i chyba nie lubi osobistych spotkań z fanami, ale ich ceni, przystała na naszą propozycję, żeby czytelnicy mieli sposobność nieco więcej dowiedziec się o niej i jej poglądach na….wszystko, oprócz polityki. A więc zachęcamy do czytania!

############################################################################

Pierwsza książka – debiut – wydana przez naszą agencję ukaże się w księgarniach Internetowych oraz tradycyjnych po 12 grudnia 2016. Zaglądajcie na naszą stronę, gdyż wkrótce podamy miejsce i termin promocji książki a także niezwykle ciekawy i zaskakujący plan tego eventu

CAM00980

Okładka naszej pierwszej książki „Usypiając ojca”, autorka: Gloria Hide, ilustracje: Joanna Magdalena Nitka

CAM00986

############################################################################

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorkę w KSIĄŻKOWYM ZAKĄTKU (wrzesień 2016)

file:///C:/Users/Ja/Downloads/WRZESIE%C5%83%202016,%20KSI%C4%84%C5%BBKOWY%20ZAK%C4%84TEK%20(1).pdf

############################################################################

Zbórka pieniędzy na wydanie książki GLORII HIDE „Usypiając ojca” na portalu Polakpotrafi.pl zakończona SUKCESEM!

Zebraliśmy całą sumę, a nawet więcej:) W związku z tym BARDZO dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły naszą inicjatywę! Poniżej publikujemy podziękowania tym osobom, które wybrały taką formę nagrody od nas! Nie zapominamy oczywiście o wszystkich Darczyńcach – każdy dostanie swoją wybraną nagrodę! Jak wiecie, pozostajemy z Wami w stałym kontakcie.

Zbiórka odbywała się na : https://polakpotrafi.pl/projekt/usypiajac-ojca

IMAG1380_1_1

A więc dziękujemy:

Pawłowi Listwanowi

T.Kotlaczowi

Justynie Ferensztajn

Jarkowi Królowi

Paulinie Święcańskiej

Natalii Biernackiej

Dobruchnie Olszewskiej

Marii Leszczyńskiej

Michałowi Mrozowskiemu

Marcinowi Jarocie

Jolancie Zientek-Varga

Ewie Mazowieckiej

Ewie Nitce

Krzysztofowi Obrzudowi

Darkowi Babińskiemu

Magdalenie Barwińskiej

Michaelowi Dembińskiemu

Radekowi Gacy

Maurycemu Kwietniowskiemu

Annie Ciciszwili

Agnieszce Kalecińskiej

Jolancie Goszczyckiej

Marcinowi Rutkowskiemu

Tomaszowi Królowi

Marcie Nitwińskiej

Marcie Zgórzyńskiej

Ewie Leszczyńskiej

Barbarze Dziedziniewicz

Marcinowi Pulkowskiemu

Przemekowi Gędziorowskiemu

Joannie Maziarka

NASZ PIERWSZY AUTOR – debiutantka, która powierzyła nam wydanie i promocję swojej książki:

Gloria Hide

NASZA PIERWSZA KSIĄŻKA

„Usypiając ojca”

TERMIN WYDANIA

październik/listopad 2016

Książka została zilustrowana przez młodą artystkę, Joannę Nitkę, fantastycznymi rysunkami czarno-białymi. Jej autorstwa jest także projekt okładki.

O autorce:

Gloria Hide jest Polką. Pisanie traktowała jako hobby i autoterapię. Wiele wątków w jej książkach ma oparcie w prawdziwych historiach. Jednak, jak na artystkę przystało, jej dzieła nie są pamiętnikami, to typowo beletrystyczna literatura z dużą dawką humoru i ironii. Gloria na co dzień nie zajmuje się pisarstwem, jest aktywną nauczycielką, trochę samotnicą. Wolny czas spędza w domu w górach, gdzie powstają jej kolejne dzieła. Nie chciała ich publikować, dopiero jedna z nas namówiła ją na ten krok. Uważamy, że warto, by podzieliła się ze społeczeństwem swoim pisarstwem.

„Usypiając ojca” to opowieść o więzi, jaka łączyła córkę z ojcem, który zachorował na Alzheimera. Istotną różnicą pomiędzy tą książką a innymi o podobnej tematyce jest to, że historia ta została zawarta w formie niewiarygodnie interesującej beletrystyki oraz to, że zamysłem autorki było przekazanie, jak świat widzi ktoś dotknięty tą chorobą.

Czytając książkę momentami ma się wrażenie, jakby autorka stopiła się w jedno z głównym bohaterem i razem z nim, krok po kroku, od początku aż do końca, podróżowała po świecie zapominania. Ojciec, główny bohater, jest tutaj podmiotem, przewodnikiem po swojej rzeczywistości.

„Usypiając ojca” czasami czyta się jak książkę akcji, są w niej przygody, jest miłość, która pewnie większość z nas zaskoczy, że w ogóle mogła się wydarzyć, mnóstwo niewyobrażalnie skrajnych emocji. Ciekawe jest także i to, że opiekująca się bohaterem córka jest bardzo młodą, bezkompromisową dziewczyną.

Książka ta powstawała przez 14 lat – tyle autorka potrzebowała, by odreagować czas spędzony z własnym, odchodzącym ojcem. To książka mądra, ważna i odważna, pokazująca, jak w latach 90 XX wieku w Polsce trzeba było, ale i można było, walczyć o godność człowieka.

Jako Agencja Literacka i wydawnictwo uważamy, że zarówno tekst jak i rysunki są na najwyższym, artystycznym poziomie.

 

Alzheimer

BizStudio by Sketch Themes